1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #7963
  admar2010
  Anahtar yönetici

  Tarihi Yalı Camii : Konak meydanında yer aldığından, Konak Cami olarak da bilinir. Tam tarihi bilinmemekle birlikte Cami, bir 18. yüzyıl sanat eseridir. İç süslemeleri ve dışındaki çinilerin her biri değerli sanat eseri parçalarıdır. Yalı Cami aynı zamanda “Ayşe Hatun Camii” ve “İngiliz Ayşe Hatun Camii” olarak da bilinmektedir.Cenk Kaya photography bu tip alanlardada fotoğraf çekimi yapmaktadır

  Tarihi Kemeraltı Çarşısı : Adını Ahmet Ağa Cami’nin inşası sırasında yapılan bir kemerden alan ‘Kemeraltı’; içinde barındırdığı tarihsel ve kültürel değerlerle İzmir’in en önemli sembol mekânlarından birisidir. İzmir’in eski iç limanı üzerinde yükselen camileri, iş yerleri, hanları, çarşıları ve pazarlarıyla tarihi Kemeraltı bölgesi, Osmanlı Dönemi yapılarının yoğun olduğu bir ticaret bölgesi özelliği taşımaktaydı. Dünyanın bilinen en eski çarşılarından olan Kemeraltı, aynı zamanda doğu-batı ticaretinin en önemli kesişme noktalarından biriydi. Doğudan kervanlarla gelen ticari emtianın batıya aktarıldığı önemli bir kavşak işlevi gören Kemeraltı, tarihi İpek yolunun da son bulduğu bir yerdi. Bugün ise sokakları, hanları, çeşmeleri, otelleri ile İzmir’in ekonomik ve sosyal yaşamına damgasını vuran Kemeraltı, içinde barındırdığı Elhamra Sineması ve Milli Kütüphane binalarıyla kültürel açıdan da İzmir’in en hareketli ve canlı mekânlarından birisidir. Nesilden nesile aktarılan baharat, pastane ve giyim mağazalarıyla dünyanın pek çok yerinden gelen ziyaretçilerin başlıca uğrak yerlerindendir. Bu tip tarihi güzel alanlar olmasına karşın trafik ve insan yoğunluğundan fotoğraf çekmek zor duruma gelmektedir.

  Tarihi Kızlar Ağası Hanı : Izmir’in önemli yapılarından biri olan Kızlarağası Hanı’nın yapımı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, yapımının 18. yüzyılın ikinci yarısında tamamlandığı tahmin edilmektedir. Kızlarağası Hanı, Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşan ender eserlerinden biridir. 4000 metre karelik bir alan üzerinde dikdörtgen olarak dizayn edilmiş, 2 katlı, yaklaşık 600 metre karelik büyük avlusu olan görkemli bir yapıdır. 1980’li yıllarda restore edilerek tekrar kent yaşamına kazandırılan Kızlarağası Hanı’nda, çok çeşitli el sanatları ürünleri, özel dokuma halı çeşitlerini, deri ürünlerini ve çarpıcı hediyelik eşyalar bulunmaktadır. Osmanlı döneminde kervanların konakladığı Kızlarağası Hanı, günümüzde bir kültür ve ticaret merkezi olarak işlevini sürdürmektedir.

  Tarihi Agora : Eskiden ticari, politik, dini ve sosyal alanlarda işlev görmekte olan Agora, Roma İmparatorluğu döneminin İzmir’deki en önemli sembollerinden birisidir. Agora ‘toplantı alanı, kent meydanı, alışveriş ve pazar yeri’ anlamına gelmektedir. M.Ö. 4. yüzyılda kurulan Agora kalıntılarının büyük çoğunluğu, M.S 178 yılı sonrası depremin ardından İmparator Marcus Aurelius, eşi Küçük Faustina’nın bu kente olan hayranlığı ve vefatı üzerine onun hatırasını ölümsüzleştirmek istemesinden ötürü yeniden yaptırmış ve kemerlerden birinin üzerine eşinin büstünü koydurmuştur. Bazilikası, mahkeme salonu, yeraltı galerileri ve Küçük Faustina’nın büs­tüyle bezenmiş kemeriyle devlet Agorası, Roma dönemi yapıları içinde en dikkat çekici olanıdır. Agora’nın bir bölümünde hala kazı çalışmaları devam etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen arkeolojik kazı çalışmalarının yanı sıra sürdürülen kamulaştırma çalışmalarıyla tarihi yapının etrafı açılarak kazı alanı genişletilmekte ve Agora’nın kentle bütünleşmesi sağlanmaktadır.

  Konak Meydanı : Kışla Meydanı olarak da bilinen Konak Meydanı; Hükümet Konağı ve Sarı Kışla ile çevrilidir. Meydanı süsleyen en önemli figürlerden biri İzmir’in sembolü tarihi Saat Kulesi’dir. 1829 yılında kurulan Sarı Kışla, modern bir kent merkezi yapmak amacıyla 1955 yılındaki yıkımının ardından döneminin kamusal alanı özelliğini yitirmiştir.

  Tarihi asansör Asansör : Dünyada kent içi ulaşım araçlarının en özgün örneklerinden biri olan tarihi Asansör, İzmirli işadamı Nesim Levi tarafından Mithatpaşa’nın Halilrıfat Caddesi’ne çıkmak için 155 basamak merdiveni tırmanmak zorunda kalan semt sakinlerine kolaylık sağlamak amacıyla 1907 yılında yaptırılmıştır. Bugün ise İzmir körfezine hakim manzarasıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. 1992 yılında restore ettirilen tarihi Asansör, günümüzde, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir eğlence mekanı ve turistik restoran olarak işletilmektedir.

  Borsa Sarayı : İzmir’in dünya ekonomisiyle bütünleşen bir ticaret kenti olmasından ötürü, modern iktisadi kurumlarla erken tanıştığı bilinmektedir. Borsa da bunlardan birisidir. İzmir Ticaret Borsası, Türkiye’nin ilk ticaret borsası olup, 1892 yılında faaliyete geçmiştir. Mimarı Tahsin Sermet Bey olan yapı, birinci milli mimari akımın özelliklerini yansıtmaktadır.

  Hükümet Konağı : Hükümet Konağı, Osmanlı Devleti’nin modernleşme sürecinde yaşanan dönüşümün gereği olarak, şimdiki yapının yerinde bulunan konağın idari hizmet binası haline getirilmesiyle ortaya çıkmıştır. 1869-1872 yılları arasında restorasyon sürecinde olan bina ilk şeklini almıştır. 1970 yılı Ağustosunda çıkan yangında harap olan binanın restorasyonu sırasında, aslına sadık kalınmış olsa da bazı bölümleri yeniden inşa edilememiştir.

  İzmir Kız Lisesi : İzmir Kız Lisesi :İzmir Valisi Rahmi (Aslan) bey zamanında Muallim Mektebi yapmak üzere inşa edilmeye başlanan yapı yarım kalmıştı. 1919-1922 yılları arasında Yunan İşgal Komiserliği tarafından Ionia Üniversitesi kurmak amacıyla tamamlanmıştır. İzmir’in kurtuluşunun ardından Erkek Muallim Mektebi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1936 yılında Muallim Mektebi’nin kurulmakta olan Köy Enstitüleri kapsamında Kızılçullu’ya taşınmasının ardından İzmir Kız Lisesi’ne tahsis edilmiştir.

  Sanat Kulesi : Son derece zarif görünümüyle, Konak meydanını bir inci gibi süsleyen Saat kulesi, denize nazır konumuyla büyüleyici bir sanat eseridir. 20. yüzyılın başlangıcından bu yana Konak Meydanını süsleyen İzmir’in simgesi tarihi Saat Kulesi, II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı kutlamaları münasebetiyle 1901 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisiyle donatılan kule 25 metre yüksekliğindedir ve dairesel zemin etrafında 4 çeşmesi bulunmaktadır. Kulenin saati, Alman İmporatoru II. Wilhelm tarafından Türk-Alman dostluğunun bir simgesi olarak armağan edilmiştir. Teras yükseldikçe incelen sivri kemerler, kubbecikler ve geometrik figürlerle donatılmış olan taş işçiliğinin bir zerafet içinde Saat Kulesi’ni çevrelemesi, kente oldukça zengin bir görünüm kazandırmaktadır.

  Su Kemerleri : Kızılçullu Su Kemerleri, İzmir’in Buca ilçesinde günümüzde Şirinyer olarak bilinen Kızılçullu mevkiinde bulunan Melez Çayı üzerinde kurulmuştur. Romalılar tarafından inşa edilen (MÖ. 133-MS. 395) ve eski çağ tarihçilerinin “Akvadük Kemerleri” olarak adlandırdığı bu kemerler İzmir’in su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmıştır. Şehre gelen suyun büyük bölümünü nakleden kemerlerin üzerinde kurulu olduğu derenin diğer ismi de Kemer Çayı’dır. Kesme taş ve tuğladan iki sıra halinde inşa edilmiş olan Kemer duvarlarının yapımı sırasında Roma harcı kullanılmıştır. Kemerlerin dayanıklılığını sağlamak için ise harcın içerisine büyük oranda yumurta akı katılmıştır. İzmir’deki Roma döneminin önemli tanıklarından olan bu Kemerler günümüze kadar ulaşabilmiştir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.